Inwestycje strategiczne, lokalne, dla zdrowia i w środowisko zakłada Plan Dudy; dzięki jego realizacji w Polsce może zostać zachowanych i rozwiniętych co najmniej milion stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy - podkreślił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Stalowej Woli na Podkarpaciu zapowiedział tzw. Plan Dudy.

Adam Bielan pytany przez PAP o założenia tego planu zwrócił uwagę, że relatywnie łagodny przebieg epidemii koronawirusa w Polsce otwiera szansę, by jak najszybciej rozpocząć realizację ambitnego planu działań społeczno-gospodarczych. "Pozwoliłoby to na szybką odbudowę więzi społecznych, ekonomicznych, jak również na wytworzenie wartości dodanej" - powiedział europoseł.

Według niego Plan Dudy składa się czterech punktów: inwestycji strategicznych, lokalnych, dla zdrowia oraz inwestycji w środowisko.

Wśród inwestycji strategicznych Bielan wskazał Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, Via Balticę, Rail Balticę, Via Carpathię a także rozbudowę Portu Gdańskiego czy gazoportu w Świnoujściu. Plan zakłada też odbudowę i rozwój sieci kolejowej.

"To tylko niektóre projekty strategicznie, których realizacja w okresie kryzysu popandemicznego stanowić będzie koło zamachowe gospodarki i pomogą utrzymać miejsca pracy oraz złagodzić skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię" - podkreślił Bielan.

Drugi punkt Planu Dudy, czyli inwestycje lokalne przewiduje uruchomienie Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego celem będzie wsparcie dla samorządów w sfinansowaniu wkładu własnego dla inwestycji rozwojowych. Ponadto coroczne dofinansowane 3 tys. km dróg lokalnych, a także poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez bezpieczne przejścia i ulice.

Bielan zapowiedział, że prezydent ma wystąpić też z inicjatywą ustawodawczą nakładającą obowiązek utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego w każdej gminie. Ponadto ma być położony jeszcze większy nacisk na wsparcie samorządów w remontach, budowie i przebudowie szkół dla każdej gminy.

Prezydent proponuje też bon turystyczny o wartości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego, który - jak mówił w sobotę w Stalowej Woli - może zostać uruchomiony już w te wakacje.

Plan Dudy zakłada też inwestycje dla zdrowia, które przewidują Narodową Strategię Onkologiczną – 5 mld zł na walkę z rakiem, budowa krajowej sieci onkologicznej, a także rozbudowę i modernizację ponad 200 polskich szpitali powiatowych.

Prezydent Duda proponuje też program Sokół 2.0, czyli program dopłat 2 tys. zł rocznie do każdej sekcji amatorskiego klubu sportowego. Prezydent ma też zainicjować nowy program wychowania fizycznego i zdrowego trybu życia dla najmłodszych do 10. roku życia.

Ostatni punkt Planu Dudy przewiduje program urządzania parków, budowy retencji miejskiej i bezemisyjnego transportu publicznego, budowę zbiorników retencyjnych dla rolnictwa i zapobieganiu suszy i powodzi oraz narodowy program sadzenia drzew.

W Planie znajduje się też program Moja Woda przewidujący dotacje w wysokości 5 tys. zł do budowy przydomowego zbiornika retencyjnego na wodę deszczową, a także program dofinansowania studni głębinowych.

"Inwestycje z Planu Dudy pozwolą nam ochronić się przed skutkami kryzysu i jednocześnie dają szansę na olbrzymi skok cywilizacyjny i jeszcze szybszy pościg za Europą Zachodnią. Dzięki realizacji zadań z planu w Polsce może zostać zachowanych i rozwiniętych co najmniej milion stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy" - podkreślił Bielan.