Ostatniej doby sprawdziliśmy prawie 73 tys. osób poddanych kwarantannie; w około 1100 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział w sobotę PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał w sobotę rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już prawie 6,9 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 72 918 tego typu kontroli, a w około 1100 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Ciarka dodał, że w około ośmiu przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

Przekazał również, że od początku epidemii 177 policjantów zostało zakażonych, a 146 z Covid-19 wyzdrowiało. "Od początku działań ok. 3000 było na kwarantannie, obecnie jest na kwarantannie 156 funkcjonariuszy" - poinformował rzecznik KGP.

Inspektor przypomniał, że do działań prewencyjnych zaangażowanych jest każdego dnia około 20-21 tys. funkcjonariuszy oraz że osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych.

Policjant przekazał też najnowsze statystyki dotyczące kontroli w komunikacji zbiorowej. "Skontrolowaliśmy ponad 256 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby było ich ponad 2500" - zaznaczył.