Ponad 595 mln zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała PAP we wtorek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Od 15 kwietnia do 12 maja wypłacono łącznie prawie 300 tys. świadczeń na kwotę ponad 595 mln zł. Około 566 mln zł trafiło do osób prowadzących działalność gospodarczą. Ponad 29 mln zł przelano osobom wykonującym umowy cywilnoprawne.

Tylko we wtorek (12 maja) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił prawie 16 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę ponad 32 mln zł. ZUS zapewnia, że wypłaty są realizowane na bieżąco.

"Staramy się żeby wnioski o tarczę antykryzysową były zrealizowane jak najszybciej. Mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców oczekuje takiej pomocy" – zapewnia prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać drogą elektroniczną (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku się nie poprawiła. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu.

Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.