Przeszło 3,7 mln zł będzie kosztowała przebudowa byłego schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. W ramach inwestycji powstaną m.in. sanitariaty, tarasy widokowe, oczyszczalnia ścieków.

"Przebudowa rozpoczyna się we wtorek. Zakończenie prac zaplanowano na późną jesień 2021 roku" - powiedział w poniedziałek PAP zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BdPN) dr Przemysław Wasiak.

Od kilku lat dawne schronisko należy do BdPN. Jego przebudowa będzie dofinansowana kwotą 2,3 mln zł ze środków unijnych.

"W przebudowanym obiekcie znajdzie się oczyszczalnia ścieków, wewnętrzne sanitariaty, taras widokowy. Będą także sale dla turystów i grup turystycznych. Chcemy tam prowadzić zajęcia edukacji przyrodniczej dla turystów" - zaznaczył dr Wasiak.

Dodał, że po modernizacji w obiekcie "będzie również promowany program gwiezdnego nieba". "Turysta znajdzie tam też informacje o pogodzie i warunkach na szlakach" - zauważył zastępca dyrektora BdPN.

Jednym z działań w projekcie będzie także wyplenienie roślinnych gatunków inwazyjnych. Zagospodarowane zostanie także otoczenie obiektu; w taki sposób, aby turyści nie schodzili ze szlaku i nie niszczyli przyrody. (PAP)

Autor: Alfred Kyc