Ana del Valle jest najstarszą osobą w Hiszpanii, która wyzdrowiała z Covid-19. Pochodząca z okolic Malagi kobieta ma 106 lat i, jak informuje w sobotę madrycki dziennik “El Pais”, była wśród 28 zakażonych w marcu podopiecznych domu seniora w Alcala del Valle, na południu kraju.

Jak potwierdziła synowa seniorki, Paqui Sanchez, wykonany w ostatnich dniach trzeci test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny.

“Ana czuje się wciąż osłabiona, ale nie ma już podwyższonej temperatury i zaczęła samodzielnie chodzić” - dodała Sanchez.

Dotychczas za najstarszą wyleczoną z Covid-19 osobę uważana była w Hiszpanii Elisa Hidalgo, mająca 104 lata i 11 miesięcy. Kobieta pochodząca z miejscowości Los Rosales, na północnym zachodzie, miała łagodny przebieg choroby.

Reklama

Według rodziny seniorki po potwierdzeniu obecności zakażenia SARS-CoV-2 kobieta czas kwarantanny spędziła w domu. Nie brała w tym czasie żadnych lekarstw.

W ciągu ostatniej doby liczba osób zmarłych na Covid-19 w Hiszpanii wzrosła o 378, do 22902, a zainfekowanych - o 3995, do 223759. Grono pacjentów wyleczonych z choroby resort zdrowia szacuje na 95708.

W sobotę “El Pais” opublikował również dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), z którego wynika, że Hiszpania ma najwyższy na świecie odsetek zakażonych członków personelu medycznego. Zainfekowani koronawirusem pracownicy służby zdrowia stanowią już 20 proc. wśród wszystkich chorych w Hiszpanii na Covid-19.

Według ECDC w innych krajach mocno doświadczonych przez epidemię odsetek zakażonego personelu medycznego jest znacznie niższy niż w Hiszpanii. We Włoszech wynosi 10 proc., w Chinach – 3,8 proc, a w USA – 3 proc.