Blisko 340 mln zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że do końca kwietnia z tytułu świadczenia postojowego może zostać wypłacone nawet pół miliarda złotych.

Z danych przekazanych w piątek przez ZUS wynika, że Zakład wypłacił już świadczenia postojowe na ponad 339 mln zł. Przelewy dotarły do 169 tys. osób. Tylko w piątek ZUS przelał ponad 30 tys. świadczeń na łączną kwotę ponad 60 mln zł.

"W kolejnych dniach wypłacane będą kolejne pieniądze. Oznacza to, że do końca kwietnia na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego może trafić nawet pół miliarda złotych" - mówi prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

ZUS zapewnia, że wypłaty są realizowane na bieżąco. "Dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc" – dodaje prof. Uścińska.

Prezes ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać drogą elektroniczną (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia.

"Uruchomiliśmy specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków i pozwoli uniknąć błędów. Błędnie wypełnionego dokumentu, np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS" - wskazuje szefowa Zakładu.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Od 1 do 24 kwietnia złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek – ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.(PAP)

autorka: Olga Zakolska