W tej chwili decyzja dotycząca upustów dla przedsiębiorców opiewa na kwotę prawie 3 milionów złotych – poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy dodał, że tylko na Pradze-Południe przedsiębiorcy złożyli ponad 1500 wniosków z prośbą o pomoc od miasta, która ma im ułatwić przetrwanie epidemię koronawirusa.

Pod koniec marca stolica wprowadziła program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu.

To obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta procedowany jest także projekt uchwały dot. przedłużenia o 90 dni opłacania przez podmioty gospodarcze podatku od nieruchomości. Prezydent stolicy był pytany podczas konferencji, czy miasto może zrezygnować z pobierania tego podatku od podmiotów wskazanych w uzasadnieniu projektu uchwały, a nie odraczać płatność.

Trzaskowski odpowiedział, że miasto pomaga jak może przedsiębiorcom, ale sytuacja budżetowa miasta jest trudna. "Czekamy natomiast na tarczę, którą zapowiedział rząd, bo to rząd ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację epidemiczną" – podkreślił Trzaskowski.

Dodał, że jeżeli rząd podejmie decyzję o pomocy finansowej dla samorządów, to stolica będzie miała więcej środków, żeby pomagać przedsiębiorcom.

Z kolei dopytywany ilu przedsiębiorców zgłosiło się o pomoc do miasta wz. z epidemią koronawirusa, jak bardzo obniżane są czynsze w zasobie lokalowym oraz czy miasto zdecyduje się, idąc za przykładem Łodzi na wprowadzenie czynszów za złotówkę prezydent stolicy wskazał, że istnieje bardzo jasna uchwała Rady Miasta w tej sprawie, mówiąca o tym, że można obniżać czynsze do kosztów stałych.

"W związku z tym takie decyzje podejmujemy. Potrzebne są bardzo konkretne wnioski. Tych wniosków są tysiące np. na Pradze-Południe tych wniosków było 1500 ostatnio, a jest ich coraz więcej" – powiedział Trzaskowski.

Podkreślił, że miasto podejmuje decyzje na podstawie konkretnych wniosków, w których trzeba udowodnić, że dany przedsiębiorca rzeczywiście ponosi stratę z tytułu koronawirusa. "W tej chwili decyzja dotycząca upustów opiewa na kwotę prawie 3 mln złotych" – poinformował Trzaskowski.

Zapewnił jednocześnie, że przez cały czas wpływają kolejne wnioski i większość z nich jest rozpatrywana pozytywnie.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar