Rząd Słowacji poinformował w poniedziałek o planie znoszenia ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Jednak podano datę tylko pierwszego etapu. Od środy będą mogły działać wszystkie sklepy o powierzchni do 300 m kwadratowych i niektóre punkty usługowe.

Dozwolona będzie także działalność jarmarków i targowisk z artykułami rolno-spożywczymi. Będą mogły działać restauracje, ale tylko te wydające zamówione potrawy przez okienka, bez kontaktu z klientem. Otwarte zostaną komisy i salony samochodowe oraz miejsca uprawiania sportów pod gołym niebem.

Rząd zdecydował także o uruchomieniu hoteli, ale tylko tych, które oferują wynajem długoterminowy i bez możliwości oferowania wyżywienia. Wszystkie sklepy i zakłady usługowe będą musiały przestrzegać bardzo surowych zasad higieny, m.in. dezynfekcji i dystansu społecznego.

Premier Igor Matovicz zapowiedział także możliwość uprawiania sportów na otwartych terenach. W grę wchodzą dyscypliny, przy których nie dochodzi do kontaktu między zawodnikami.

Reklama

Rząd planuje dalsze odchodzenie od ograniczeń związanych z epidemią. Matovicz na konferencji prasowej przedstawił kolejne trzy etapy, nie podając jednak terminów ich rozpoczęcia. Zadeklarował jedynie, że rząd chciałby informować o kolejnych ułatwieniach w gospodarce i codziennym życiu co dwa tygodnie.

W planach kolejnego etapu jest m.in. przywrócenie mszy i uroczystości religijnych, wznowienia działalności wszystkich hoteli, ale bez wyżywienia, zezwolenie na organizację atrakcji turystycznych po gołym niebem. Będą mogły zacząć działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

W trzecim etapie mogłyby zacząć funkcjonować sklepy i zakłady usługowe do 1 tys. m kwadratowych oraz restauracje, mające tarasy lub ogródki. Zaplanowano także uruchomienie muzeów, galerii, księgarni i sal wystawowych.

Czwarty etap ma oznaczać uruchomienie kin, teatrów, kąpielisk, centrów handlowych, szkół i przedszkoli, a także odmrożenie imprez sportowych.

Przedstawiony w poniedziałek program Matovicz nazwał „Coś za coś” i podkreślił, że częściowe uruchamianie gospodarki i przywracanie normalnego funkcjonowania okupione jest - na przykład - obowiązkiem noszenia maseczek. Według premiera wolność bez odpowiedzialności prowadzi do anarchii.

Według danych ministerstwa zdrowia z niedzielnego popołudnia, na Słowacji było 1173 osób zakażonych koronawirusem i 13 ofiar śmiertelnych. Resort informował o 251 wyleczonych pacjentach.