W oficjalnym komunikacie rządu czytamy, że decyzja została podjęta przy współpracy z ekspertami i po analizie sytuacji epidemicznej. Władza będzie na bieżąco monitorować rozwój zagrożenia i nie wyklucza przywrócenia ograniczeń w wypadku zwiększenia się liczby infekcji.

Od wtorku ponownie otwarte zostaną zakłady rzemieślnicze i usługowe, księgarnie i targowiska. Rząd wezwał również firmy budowlane do wznowienia działalności. Podkreślono, że pracodawcy muszą wyposażyć swoich pracowników w środki ochrony osobistej, a we wszystkich miejscach nadal należy zachowywać bezpieczną odległość od innych osób.

Mieszkańcy Serbii, którzy przekroczyli 65. rok życia, od wtorku będą mogli trzy razy w tygodniu wychodzić na półgodzinny spacer po najbliższej okolicy - wcześniej obowiązywała ich samoizolacja we własnych mieszkaniach.

Rząd zapowiedział, że nadal zamknięte będą firmy i instytucje, które gromadzą w jednym miejscu wielu ludzi, takie jak centra handlowe, szkoły, restauracje, bary; bądź te, w których dochodzi do bliskiego fizycznego kontaktu między klientami i personelem - salony fryzjerskie i kosmetyczne, siłownie.

Serbskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w kraju stwierdzono do tej pory 6630 infekcji koronawirusem, a 125 chorych zmarło; 3703 pacjentów przebywa w szpitalach, 870 wyzdrowiało. Członek sztabu kryzysowego dr Zoran Gojković powiedział, że od pięciu dni więcej osób chorych na Covid-19 jest wypisywanych ze szpitali niż do nich przyjmowanych.(PAP)