Już ponad 1,29 mln wniosków złożono do ZUS oraz wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o wsparcie w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju.

"Już ponad 1,29 mln wniosków złożonych do @zus_pl i wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o pomoc z #TarczaAntykryzysowa" - napisał resort rozwoju na Twitterze.

Z kolei w komunikacie MR napisało, że według stanu na godz. 19. w piątek, było to 1 293 039 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez nią rozwiązań.

Jak podał resort rozwoju, najwięcej wniosków, bo 882 tys. 491 dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS za okres od marca do maja br.

Reklama

Wniosków dotyczących świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą było 221 tys. 420.

MR podało, że wniosków, które dotyczyły dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego oraz dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy, było 10 tys. 823.

Reklama

O pożyczkę przewidzianą w pakiecie tarczy antykryzysowej stara się 128 tys. 833 mikroprzedsiębiorców.

Złożono również 23 tys. 405 wniosków dotyczących świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych, a także 36 890 wniosków dotyczących odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

Resort rozwoju ocenił, że te dane pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w Tarczy Antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw.

"Potwierdzają to również badania PIE (Polski Instytut Ekonomiczny - PAP), z których wynika, że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w Tarczy Antykryzysowej. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.). Liczba złożonych wniosków o postojowe już przekroczyła 50 tys." - zaznaczył.

MR wskazało, że tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. "Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii" - dodało.

Resort ocenił, że dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy "pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc.", co jest "bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji".

Dodał, że jest w ciągłym w kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. "Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację" - podkreśliło MR.