W szpitalach na Białorusi są 794 osoby (zakażone Covid-19), 31 wymagają sztucznego wspomagania płuc – powiedział we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi twierdzi, że w kraju nie ma „lawinowego wzrostu” zakażeń.

„794 osoby są w naszych szpitalach, 31 jest podłączonych do aparatów sztucznej wentylacji płuc. Katastrofy absolutnie nie ma” – oświadczył we wtorek Alaksandr Łukaszenka.

„Owszem, mamy wzrost. Na szczęście nie jest on lawinowy i to należy utrzymać” – powiedział.

Łukaszenka wypowiedział się na temat możliwej kwarantanny. „Możemy to wprowadzić w ciągu doby, ale co będziemy jeść?” – oświadczył prezydent, cytowany przez TUT.by.

Z kolei agencja BiełTA przytacza wypowiedź głowy państwa na temat możliwości walki z wirusem. We wtorek odbyła się narada głowy państwa na ten temat z rządem, ministerstwem zdrowia i innymi przedstawicielami władze. Łukaszenka zapewniał, że Białoruś nie osłabia walki z infekcjami wirusowymi, ale musi się opierać o swoje możliwości.

„Nasza taktyka od początku przewidywała nie atak frontalny i to nie dlatego, że mnie się tak zachciało. Powiem szczerze, minister zdrowia tak właśnie chciał. Ale u nas tak się nie da, ponieważ jesteśmy w innej sytuacji i mamy inne środki. Chiny mogły lokalizować sytuację i otoczyć ją – oni mają półtora tryliona rezerw walutowych i trochę inne społeczeństwo” – wyjaśniał.

Łukaszenka zapewnił również, że na Białorusi „ratuje się wszystkich, kogo tylko się da”. „Człowiek nie może myśleć, że jeśli trafił do szpitala z tym wirusem, to jest skazany na śmierć” – mówił.

Łukaszenka zagroził również, że jeśli do końca tygodnia otrzyma informację z aptek lub szpitali, że na Białorusi brakuje masek czy innych środków ochronnych, to „tego rządu nie będzie, a pracować będą inni ludzie”.

Z aptek w Mińsku w ostatnich dniach znikły maski, a ich ceny gwałtownie wzrosły. Ze szpitali w różnych częściach kraju dochodzą natomiast informacje, że nie wystarcza tam środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Według danych opublikowanych w poniedziałek na Białorusi było 13 potwierdzonych ofiar śmiertelnych infekcji koronawirusem.