Testów na obecność koronawirusa w szpitalu zakaźnym wystarczy na półtora dnia – podkreślił w środę na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jak dodał, zostało ich obecnie 120.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak na środowej konferencji prasowej podkreślił, że w jednoimiennym szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu hospitalizowanych jest obecnie 90 osób; z czego 48 z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Dodał, że zakazanie potwierdzono także 28 innych osób; ale ze względu na ich stan zdrowia, nie ma konieczności by przebywali w szpitalu.

Jaśkowiak potwierdził, że wśród osób, które są zdiagnozowane pozytywnie, poza mieszkańcami powiatu poznańskiego są również mieszkańcy Poznania. Podał, że koronawirusa potwierdzono dotąd u 18 mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Prezydent wskazał, że szpital zakaźny posiada obecnie 61 respiratorów i – jak podkreślił – „to jest jeszcze spora rezerwa, bo 20 z tych respiratorów na dzisiaj jest cały czas jeszcze w wolnej dyspozycji”. Dodał, że placówka czeka na kolejnych 10 respiratorów, które są już zamówione.

Jaśkowiak zaznaczył jednak, że zapasy odzieży i środków ochronnych w szpitalu zakaźnym wystarczy na okres 5 dni, ale największym problem, z jakim mierzy się placówka, to brak testów.

„Największym problemem są testy, których brakuje, o które się bardzo staramy. Zostało ich 120, czyli tak naprawdę na półtora dnia. I to jest największy problem na dzisiaj” - podkreślił.

„Będziemy w tej chwili w większym stopniu musieli się posiłkować tymi testami, które są wykonywane przez sanepid, ewentualnie będziemy szukali wsparcia Uniwersytetu Medycznego” – dodał.

W Poznaniu badania na obecność koronawirusa wykonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, a na jej zlecenie testy są przeprowadzane m.in. w laboratoriach Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk czy Uniwersytetu Medycznego.

Według ostatnich danych - podanych w piątek przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego - od 3 do 27 marca w Wielkopolsce wykonano ponad 2,1 tys. badań na obecność koronawirusa. Testy przeprowadzane w szpitalu miejskim przy ul. Szwajcarskiej, przekształconym w jednoimienną placówkę zakaźną, są możliwe dzięki sprowadzeniu z Czech aparatury i zapasu odczynników do tzw. szybkich badań.

W Wielkopolsce zanotowano dotąd 160 przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły.

W skali kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 2420 osób, zmarło 36 z nich. (PAP)

autorzy: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny