W ramach walki z epidemią Covid-19 rząd Szwajcarii ogłosił w środę, że rozszerza kontrole graniczne na obywateli wszystkich krajów strefy Schengen. Dotychczas kontrole obejmowały tylko obywateli Włoch, Francji, Niemiec, Austrii i Hiszpanii oraz krajów spoza Schengen.

„Od północy zaostrzone wymogi wjazdu obowiązują również w przypadku lotów ze wszystkich pozostałych państw Schengen z wyjątkiem Księstwa Liechtensteinu” - przekazały władze w oświadczeniu.

W Szwajcarii z powodu Covid-19 zmarły 122 osoby i wykryto 9877 zakażeń koronawirusem. Najbardziej dotknięty epidemią pozostaje położony na południu kraju i graniczący z włoską Lombardią kanton Ticino.

Na terenie kraju obowiązuje stan nadzwyczajny. Zamknięto szkoły, restauracje, bary, kina, teatry; zakazano organizowania imprez zbiorowych. Ludzie mogą wychodzić ze swoich domów tylko wtedy, gdy muszą udać się na zakupy, do pracy, albo kiedy jest to konieczne ze względów zdrowotnych.

Władze federalne zabroniły też w piątek organizowania spotkań z udziałem ponad pięciu osób i zagroziły karami za niezastosowanie się do tych wytycznych.