Zamknięto pięć oddziałów Szpitala Wojewódzkiego im. kard. Wyszyńskiego w Lublinie, a kilkadziesiąt osób personelu medycznego skierowano na kwarantannę po tym, jak u dwojga pacjentów wykryto koronawirusa.

"Potwierdziły się pozytywne wyniki (zakażenia koronawirusem – PAP) u dwóch pacjentów leżących na internie i na neurologii" – powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie Krzysztof Skubis.

Zamknięte zostały oddziały, na których przebywali ci pacjenci – chorób wewnętrznych i neurologiczny – a także sąsiadujące z nimi trzy kolejne oddziały szpitala – onkologiczny, gastrologiczny i alergologiczny – między którymi przemieszczał się m.in. personel medyczny.

"Zamknięcie polega na tym, że nie przyjmujemy nowych pacjentów, a tych którzy tam obecnie są, nadal leczymy" – powiedział Skubis.

Przez pewien czas zamknięty był także SOR, gdzie przebywał jeden z zakażonych koronawirusem pacjentów. Skubis powiedział, że po dezynfekcji oddziału we wtorek po południu SOR wznowi działalność w pełnej obsadzie.

Na kwarantannę zostało skierowanych około 40 osób personelu medycznego. Skubis powiedział, że około 20 z nich jest na kwarantannie zbiorowej w miejscu wcześniej wyznaczonym na takie cele przez wojewodę.

"To są osoby, które albo nie mają warunków na izolację, albo obawiają się przenieść wirusa na domowników" – dodał dyrektor.

Na oddziałach, które zostały zamknięte, w sumie przebywało 88 pacjentów, w tym dwóch, u których wykryto koronawirusa. Skubis powiedział, że lista pacjentów i personelu, który miał z nimi kontakt, została przekazana do sanepidu, który ustala i weryfikuje krąg osób, które także mogą być zarażone.

Dyrektor powiedział, że mimo tej liczby personelu na kwarantannie, szpital – poza zamkniętymi oddziałami – funkcjonuje w miarę normalnie.

"Przez najbliższe dni będziemy między oddziałami przesuwać personel" – zaznaczył. Dodał, że już od dłuższego czasu w szpitalu są wstrzymane przyjęcia planowe, obowiązuje zakaz odwiedzin, a przychodnie specjalistyczne działają tylko na zasadzie teleporad.

Dwaj pacjenci, u których wykryto koronawirusa, zostali przewiezieni na oddział zakaźny szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Skubis powiedział, że jeden z nich został przyjęty do szpitala im. Wyszyńskiego w nocy z piątku na sobotę, a drugi w nocy z soboty na niedzielę. Podejrzenie, że mogą być zakażeni koronawirusem pojawiło się, gdy byli już na oddziałach. Zakażenia potwierdzone zostały w poniedziałek.

Dotychczas w Lubelskiem stwierdzono 44 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły.