Ten efekt, który dzisiaj mamy, mniejszego przyrostu [przypadków koronawirusa] niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - powiedział we wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

- Niestety, cały czas obserwujemy wzrost liczby zachorowań. I jest on znaczący. Prawdopodobnie zbliżamy się do 800 zachorowań, mamy dziewięć potwierdzonych zgonów - mówił premier na konferencji prasowej.

Premier zapowiedział, że w tej sytuacji niezbędne będą ograniczenia w poruszaniu się, a także w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

  • Limitowana liczba pasażerów w autobusach i tramwajach, by zachować między nimi dystans. Zajmować należy co drugie miejsce siedzące w tramwaju czy autobusie.
  • Wprowadzenie zakazu wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
  • Wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa. Spacerować razem będą mogły tylko dwie osoby, w odpowiedniej odległości 1,5 m. Maseczki nadal nie są obowiązkowe w tej sytuacji. Niedopuszczalne jest wychodzenie na plac zabaw z dziećmi, czy na bulwary na grilla ze znajomym.
  • Utrzymanie dotychczasowych ograniczeń, dotyczących m.in. galerii handlowych i miejsc rozrywki
  • Wyjście z pomocą osobom starszym jest naturalnie uzasadnione.
  • Ograniczenie liczby osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych (msze, śluby, pogrzeby) do pięciu (nie licząc kapłanów i osób uczestniczących np. w pogrzebie jako pracownicy zakładów pogrzebowych)
Obostrzenia zostaną wprowadzone dziś i będą obowiązywać do 11 kwietnia 2020 r.

W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.

Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie policja.

PYTANIA I ODPOWIEDZI ZE STRONY GOV.PL

Czy obostrzenie dotyczy dojazdu do pracy, wolontariatu, spraw niezbędnych

  • Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ile osób może jechać tramwajem czy autobusem?

W autobusie może znaleźć się tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy całkowity zakaz zgromadzeń dotyczy też spotkań z najbliższymi?

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Jakie są ograniczenia liczby osób w zakładach pracy?

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Morawiecki potwierdził, że wojsko zapewni pomoc policji w kontrolowaniu, czy ograniczenia są respektowane. - Wdrażamy rozwiązania elektroniczne, które mają stwierdzić, czy osoby poddane kwarantannie rzeczywiście w niej przebywają - dodał Morawiecki.

Co z tarczą antykryzysową?

Na pytanie o termin wprowadzenia tarczy antykryzysowej przez rząd, premier odpowiedział: - Mam nadzieję, że rząd już dzisiaj przyjmie te wszystkie ustalenia, które są jeszcze szlifowane. Bardzo szybko chcemy je przekazać do pewnych konsultacji międzypartyjnych. To wszystko po to, aby już w tym tygodniu przyjąć zapisy tarczy antykryzysowej.

Morawiecki zadeklarował, że chciałby, aby zapisy tarczy dla małych i średnich firm obowiązywały od 1 kwietnia 2020 r.

Rząd nadal utrzymuje, że wybory i egzaminy się odbędą

Na pytanie Tomasza Żółciaka z DGP o to, czy planowane jest ograniczenie funkcjonowania komunikacji publicznej i wprowadzenie kordonów sanitarnych, minister Szumowski odpowiedział, że nie. Jak tłumaczył, w Polsce występowanie koronawirusa jest równomierne i nie ma rejonów szczególnie narażonych.

Rząd nadal utrzymuje, że wybory prezydenckie w maju się odbędą. Morawiecki spodziewa się, że po Wielkanocy Polacy będą mogli wrócić do pracy i życie zacznie wracać do normalności.

- Chcemy, że by odbyły się egzaminy maturalne, egzaminy ósmoklasisty – mówił premier.