Niezbędne jest zwolnienie przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz gwarancje minimalnego wynagrodzenia dla samozatrudnionych, świadczących usługi na podstawie umów cywilno-prawnych oraz pracowników, którzy nie mogą wykonywać pracy z uwagi na przestoje - powiedział w czwartek lider PO Borys Budka.

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

"Jako Koalicja Obywatelska jesteśmy otwarci na wszelkie działania, które zapewnią bezpieczeństwo ekonomiczne i zdrowotne Polkom i Polakom. Mówimy wyraźnie, że na dziś niezbędne jest po pierwsze zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne. Po drugie gwarancje minimalnego wynagrodzenia za pracę osobom, które są samozatrudnione, które świadczą usługi na podstawie umów cywilno-prawnych, czy też pracowników, którzy nie wykonują swojej pracy z uwagi na przestoje i zamkniecie niektórych placówek" - powiedział lider PO na briefingu prasowym po spotkaniu z szefem rządu.

Podkreślił, że "nie może być tak, jak proponuje rząd, że przedsiębiorca będzie miał zawieszone składki na ubezpieczenia społeczne, a po trzech miesiącach będzie miał kumulację tych składek". "I de facto po okresie kryzysu, kiedy będzie odzyskiwał płynność finansową, otrzyma +prezent od państwa+ w postaci nakazu zapłaty zaległych składek" - mówił Budka.

Zapowiedział, że KO jest gotowa do tego, by jak najszybciej znowelizować budżet państwa i "przyjąć 20 mld zł pomocy dla służby zdrowia".

"Niestety brak jest konkretów ze strony rządzących. Mam nadzieję, że jutro, gdy przedłożymy do laski marszałkowskiej projekt ustawy dot. zwolnień ZUS-owskich, rząd odniesie się do tych konkretnych propozycji" - oświadczył lider PO.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska