Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian zaapelował do Francuzów podróżujących za granicą o powrót do kraju. Linie lotnicze wezwał natomiast do obniżenia cen, by obywatele francuscy mogli tanio powrócić do kraju.

„W odniesieniu do Francuzów przebywających obecnie tymczasowo za granicą i poza Europą zalecamy podjęcie niezbędnych kroków w celu powrotu do Francji” - poinformował Le Drian w oświadczeniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem.

„Zalecamy to robić ze spokojem, rozsądnie i w duchu odpowiedzialności” – dodał minister.

Prezydent Emmanuel Macron poinformował Francuzów w poniedziałek wieczór w orędziu do narodu o zamknięciu granic Francji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. We wtorek przywódcy UE zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych Unii na okres 30 dni z powodu koronawirusa.

Le Drian wyjaśnił, że konieczne jest uniknięcie „międzynarodowych podróży w jak największym stopniu” w ciągu najbliższych 30 dni.

Wiele krajów, z którymi Francja ma tradycyjnie silne relacje, jak Senegal, Maroko czy Algieria, zawiesiło połączenia lotnicze z Europą. Maroko zawiesiło również połączenia morskie z Francją.

Szef dyplomacji zaapelował do linii lotniczych o utrzymanie połączeń i oferowanie „umiarkowanych cen” w celu umożliwienia powrotu Francuzom do kraju.

Le Drian wyraził przekonanie o potrzebie wykonania "wyjątkowego zbiorowego wysiłku" w sytuacji epidemii Covid-19. Zapewnił również, że pozostaje w kontakcie ze swoimi zagranicznymi partnerami w celu „uzyskania zezwolenia na utrzymanie połączeń lotniczych” i umożliwienie powrotów.

Minister dodał, że zostanie zorganizowana repatriacja dla Francuzów, którzy będą chcieli wrócić do Francji.