Śluby w Urzędach Stanu Cywilnego odbywają się zgodnie z wcześniejszym planem – poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz. Zaapelował przy tym o maksymalne ograniczenie liczby gości. Podał również, jak - w związku z koronawirusem - zmieniło się funkcjonowanie agend urzędu miasta.

"Śluby odbywają się zgodnie z zaplanowanym kalendarzem, również w salach przy siedzibach Urzędów Stanu Cywilnego, które obecnie są zamknięte. Apelujemy przy tym o maksymalne ograniczenie liczby gości" - czytamy w komunikacie urzędu miasta stołecznego przekazanym w poniedziałek PAP.

Urząd poinformował, że formalności związane z nowo planowanymi uroczystościami ślubnymi będą załatwiane w późniejszym terminie. Obecnie można telefonicznie lub online uzyskać informacje o wymaganych dokumentach oraz zarezerwować termin ślubu.

Bezpośrednio można uzyskać akty urodzeń i zgonów, załatwić sprawy związane z bieżącymi pogrzebami.

Ratusz poinformował, że zamknięte są USC w sześciu dzielnicach: Ochota, Bielany, Białołęka, Wesoła, Wilanów oraz Wola.

Mieszkańcy, którzy chcą załatwić sprawy z zakresu stanu cywilnego, mogą skorzystać z pozostałych siedzib USC w ratuszach dzielnic: Targówek, Praga-Południe, Wawer, Ursus, Ursynów oraz do siedzib USC zlokalizowanych poza ratuszami: na Pradze-Północ - ul. Kłopotowskiego 1, Śródmieściu - Gen. Andersa 5, Mokotowie - Falęcka 10.

Bez wychodzenia z domu można załatwić wiele innych spraw w urzędach miejskich. Można to zrobić telefonicznie lub elektronicznie, za pośrednictwem tzw. profilu zaufanego (epuap.gov.pl).

Rekrutacja do przedszkoli i klas I szkół podstawowych będzie się odbywała tylko drogą elektroniczną.

Prawa jazdy wydawane są po uprzednim telefonicznym umówieniu się. Podobnie jest z wydawaniem dowodów osobistych, rejestracją fabrycznie nowych pojazdów.

Ratusz zapewnił, że normalnie działają ośrodki pomocy społecznej w dzielnicach, domy pomocy społecznej, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, placówki opiekuńczo-wychowawcze w pieczy zastępczej.

W urzędzie miasta zostało wstrzymane załatwianie spraw, takich jak zezwolenia na sprzedaż alkoholu, przyjmowanie wniosków o najem lokali komunalnych. Nie będą również udzielane bezpłatne porady prawne.

Podano również, że izba wytrzeźwień zawiesza przyjmowanie nietrzeźwych – jej pracownikom zostaną powierzone zadania związane z zabezpieczeniem potrzeb osób starszych i o ograniczonej mobilności. (PAP)