"W województwie świętokrzyskim potwierdzono trzeci przypadek zachorowania na koronawirusa. Pacjent jest w sile wieku. Był poddany kwarantannie. Jego stan jest dobry i pozwala na to, by pacjent nie był hospitalizowany, dlatego też pozostaje pod ścisłą kwarantanną" – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego 23 osoby są hospitalizowane, 171 jest poddanych kwarantannie, a 658 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

W szpitalach w Kielcach pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 16 osób siedmioro dzieci i 9 osób dorosłych. Osoby z potwierdzoną chorobą COVID-19 mają być leczenie w szpitalu powiatowym w Starachowicach, który na czas epidemii został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. W tej placówce przebywają obecnie dwaj pierwsi pacjenci z potwierdzonym zakażaniem COVID-19. To dwaj mężczyźni, mieszkańcy powiatu ostrowieckiego.

"Pacjenci byli poddani kwarantannie. Pacjenci są młodzi, a ich stan jest dobry” - powiedziała PAP w sobotę Ewa Łukomska. Oprócz nich w szpitalu hospitalizowanych jest też 6 innych osób, na razie nie są znane wyniki ich badań.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie Covid-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga