Do 29 marca w Bułgarii zamknięte pozostaną szkoły, żłobki, przedszkola, większość sklepów, restauracje i teatry - zdecydował resort zdrowia zgodnie z pełnomocnictwami, które nadano mu piątkową uchwałą parlamentu o stanie wyjątkowym w związku z epidemią koronawirusa.

Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Zamknięte będą wszystkie lokale rozrywkowe, kasyna, dyskoteki, bary, centra handlowe, restauracje i kluby fitness.

Zamknięte będą również uniwersytety i inne placówki oświatowe. Tam, gdzie to jest możliwe, prowadzone będą zajęcia przez internet. Zakazano organizowania wszelkich imprez masowych, w tym sportowych, kulturalnych, naukowych. Odwołane są koncerty i spektakle teatralne.

Pracodawcy, w zależności od charakteru pracy i możliwości, powinni zapewnić pracownikom możliwość pracy w domu.

Odłożone zostają wszystkie wcześniej zaplanowane zabiegi z szpitalach, konsultacje i szczepienia. Urzędy państwowe i samorządowe pozostaną czynne, lecz obowiązują je szczególne środki bezpieczeństwa.

Granice państwa nie będą jednak całkowicie zamknięte. MSZ Bułgarii przestrzegł jednak przed podejmowaniem podróży do 12 państw.

Minister rolnictwa Desisława Tanewa na konferencji prasowej zapewniła, że żywności w kraju wystarczy. Przedstawiciele innych sektorów również obiecali, że nie będzie problemów z zaopatrzeniem.