Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało w piątek o unikanie podróży zagranicznych. Na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim - przestrzega resort.

MSZ zamieściło na swojej stronie internetowej rekomendację w sprawie ograniczenia podróży zagranicznych.

"W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne" - podał resort spraw zagranicznych.

MSZ podkreśla, że w wypadku decyzji o wyjeździe należy stosować się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz monitorować komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

W Chinach zarejestrowano dotąd najwięcej na świecie prawie 81 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale w ciągu ostatniej doby pojawiły się tam zaledwie 22 nowe infekcje. Zdecydowaną większość nowych przypadków odnotowuje się obecnie w Europie oraz Iranie. Wirus SARS-CoV-2 dotarł już do 132 krajów świata, a w piątek do południa zarażonych zostało 138,5 tys. osób; ponad 5 tys. zmarło.

W piątek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; łącznie w Polsce zidentyfikowano 68 przypadków, w tym jeden śmiertelny.