Rosja zakaże cudzoziemcom wjazdu przez granicę lądową z Polską i Norwegią - zapowiedział w rozporządzeniu w sobotę rosyjski premier Michaił Miszustin. Decyzja podjęta w ramach walki z koronawirusem jest czasowa i wchodzi w życie w niedzielę.

Decyzja jest częścią zatwierdzonych przez premiera działań dotyczących walki z koronawirusem na terytorium Rosji. Służby graniczne, MSZ i MSW Rosji mają przygotować specjalny dokument o czasowym zamknięciu 15 marca o północy czasu lokalnego dla obywateli obcych państw lądowych odcinków granicy rosyjsko-polskiej i rosyjsko-norweskiej.

Wjechać tą drogą do Rosji będą mogli wyłącznie obywatele Białorusi, członkowie delegacji oficjalnych i osoby mające zezwolenie na pobyt w Rosji.

Nadal funkcjonują połączenia lotnicze z Moskwy do Warszawy, jak i do innych stolic Unii Europejskiej.

Odcinek lądowy granicy polsko-rosyjskiej wynosi ponad 200 km. Granica między tymi państwami to granica polskich województw sąsiadujących z obwodem kaliningradzkim - eksklawą, która nie jest połączona lądem z pozostałym terytorium Federacji Rosyjskiej.

Z Norwegią graniczy rosyjski obwód murmański leżący nad morzami Oceanu Arktycznego.

Lądowe granice Polski i Norwegii z Rosją są zewnętrznymi granicami strefy Schengen.

Według oficjalnych danych w Rosji koronawirusa wykryto u 48 osób. Stan ten zwiększył się z poprzednich 45 w sobotę, gdy poinformowano o trzech nowych przypadkach - wszystkich w obwodzie kemerowskim na Syberii Zachodniej.