PKN Orlen poinformował w czwartek o rozpoczęciu produkcji płynu do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym Orlen Oil w Jedliczu. Pierwsza partia produktu, w związku z dużym popytem na rynku, zostanie wysłana do Agencji Rezerw Materiałowych - podała spółka.

Dostawy płynu na stacje paliw PKN Orlen oraz dla innych podmiotów będą realizowane w przyszłym tygodniu - poinformował koncern.

„Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy realizację pierwszych dostaw płynu do dezynfekcji rąk. W bardzo szybkim tempie udało nam się dostosować produkcję tak, aby aktywnie włączyć się w działania rządu związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa sanitarnego kraju. Zakładamy, że do końca marca br. produkcja sięgnie prawie 2,5 mln litrów produktu” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Według spółki, obecne moce produkcyjne zakładu w Jedliczu to 750 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk na tydzień, w opakowaniach 5 litrowych. Orlen podkreślił, że płyn na bazie alkoholu etylowego ma własności wirusobójcze, a produkt jest już dopuszczony do obrotu decyzją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Alkohol potrzebny do produkcji jest kupowany od dostawców mających certyfikat ECHA wydawany przez Europejską Agencję Chemikaliów - zaznaczył Orlen.

Zakład Orlen Oil w Jedliczu na co dzień zajmuje się produkcją płynów do spryskiwaczy, płynów chłodniczych, smarów oraz olejów przemysłowych. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk - przypomniał PKN Orlen.