Z powodu zagrożenia koronawirusem kolejne stołeczne szkoły zawiesiły zajęcia dla uczniów. To zespół szkolno-przedszkolny nr 6 na Bemowie i Zespół Szkół nr 42 w Ursusie. Wcześniej zamknięta została podstawówka nr 150 na Bemowie.

Na stronie internetowej zespołu szkolno-przedszkolnego nr 6 zamieszczono w środę komunikat, że dyrektor placówki w związku z informacją o objęciu kwarantanną ucznia i osób z jego otoczenia zawiesza, za zgodą burmistrza dzielnicy Bemowo, zajęcia w szkole podstawowej nr 316 i w przedszkolu nr 381 w dniu 11 marca.

Informację o zawieszeniu zajęć opublikowano też na stronie internetowej zespołu szkół nr 42 w Ursusie. W związku z działaniami profilaktycznymi dotyczącymi zagrożeniem chorobą COVID-19 po decyzji Zarządu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy podjętej w porozumieniu z dyrektorem szkoły w środę i czwartek nie będzie zajęć.

"Te trzy placówki, zarówno dwie Bemowie, jak i jedna na Ursusie, będą dezynfekowane. Jesteśmy w kontakcie z inspekcją sanitarną. Wszystko uzgadniamy. Placówki powinny w ciągu dwóch, trzech dni wrócić do funkcjonowania" - powiedziała PAP Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza.

Wcześniej we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że szkoła podstawowa nr 150 na warszawskim Bemowie została zamknięta po tym, jak uczeń, którego rodzic był objęty kwarantanną w związku z koronawirusem, przyszedł na lekcje z gorączką.

"Szkoła będzie dezynfekowana. Do momentu uzyskania testów na obecność wirusa zajęcia się nie będą odbywać" - zapowiedział Trzaskowski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Prezydent stolicy poinformował również, że skierował pismo do dyrektorów szkół, w których określono, jak należy się zachować w przypadku podejrzenia choroby u dzieci. W takiej sytuacji - podkreślił - dyrektorzy placówek mogą zawiesić ich funkcjonowanie do uzyskania wyników stosownego testu.

Premier Mateusz Morawiecki konferencji prasowej poinformował we wtorek o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których "szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych". Z kolei szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał, że dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzje o zawieszeniu zajęć.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia w całym kraju potwierdzono 22 przypadki zarażenia koronawirusem.