W poniedziałek potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski. Osoba zakażona, kobieta z województwa wielkopolskiego, trafiła na oddział zakaźny poznańskiego szpitala miejskiego z objawami poważnego zapalenia płuc. Wcześniej przebywała w szpitalu w Puszczykowie.

We wtorek wieczorem Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przekazał PAP, że aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym jest 621 osób.

„Hospitalizowanych jest ogółem 10 osób, zaś poddane kwarantannie są 44 osoby” – podał Stube.

Dodał, że „cały czas pod opieką lekarzy na oddziale wewnętrznym szpitala w Poznaniu przebywa pacjentka zarażona koronawirusem”. Stan kobiety jest na bieżąco monitorowany.

W Polsce jak dotąd potwierdzono 22 przypadki koronawirusa. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. (PAP)

autorzy: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny