Po godz. 15.30 w KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji, które poświęcone ma być m.in. omówieniu wzajemnych relacji w sytuacji powstałej w związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa.

Premier w środę wieczorem premier poinformował, że zaprasza liderów wszystkich ugrupowań opozycyjnych, bo chce dokładnie przedstawić przebieg dyskusji na sztabie kryzysowym i pokazać, jak władze realizują "krok po kroku najlepsze praktyki".

Morawiecki zapowiedział wówczas, że oprócz niego w spotkaniu wezmą udział także m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, a także szef KPRM Michał Dworczyk.

Na spotkaniu Koalicję Obywatelską reprezentują posłowie: wiceszef PO Tomasz Siemoniak i sekretarz generalny Platformy Marcin Kierwiński. Lewicę - Marcelina Zawisza oraz Wiesław Szczepański. Klub PSL-Kukiz15 - prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Paweł Kukiz, a Konfederację - Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza. W spotkaniu udział bierze również szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Dworczyk zapowiedział wcześniej w rozmowie z PAP, że podczas spotkania szef rządu przedstawi politykom opozycji zaktualizowaną informację dotyczącą dotychczasowych działań związanych z koronawirusem.

"Celem spotkania jest omówienie relacji pomiędzy rządem a klubami i kołami parlamentarnymi, po to, żeby w sposób odpowiedzialny i podmiotowy współpracować przy wszystkich sprawach związanych ze zwalczaniem koronawirusa" - oświadczył szef KPRM.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 663 potwierdzone przypadki COVID-19. 3124 osoby zmarły.

W środę rano minister zdrowia poinformował, że potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym. W czwartek rano Szumowski poinformował, że na ten moment nie ma żadnego kolejnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa