W Unii Europejskiej stwierdzono obecnie 2,1 tys. przypadków koronawirusa w 18 państwach członkowskich, a zmarło 38 osób - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Komisarz oceniła, że sytuacja zmienia się bardzo szybko. "Różne kraje członkowskie stykają się z różnym wyzwaniami związanymi z epidemią koronawirusa. Włochy są w innej sytuacji niż inne kraje UE. (...) Musimy być przygotowani na to, co się może wydarzyć" - powiedziała dodając, że w tym przygotowaniu kluczowa jest koordynacja wewnątrz UE.

Kyriakides poinformowała, że jeszcze we wtorek skontaktuje się z ministrami zdrowia państw UE w tej kwestii. "Choć sytuacja rodzi oczywiste obawy, nie ma powodu do paniki i nie ma miejsca na dezinformację" - podsumowała.

W konferencji prasowej wzięła też udział szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podniosło ocenę ryzyka dla koronawirusa w UE do wysokiego poziomu.

"ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) ogłosiło dziś (w poniedziałek), że poziom ryzyka wzrósł z umiarkowanego do wysokiego dla ludzi w Unii Europejskiej. Innymi słowy, wirus nadal się rozprzestrzenia" - powiedziała Niemka. Jak dodała, rozprzestrzeniający się obecnie koronawirus jest nowym typem wirusa i ciągle mało o nim wiadomo.

Komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson oświadczyła na tej samej konferencji prasowej, że nie ma obecnie żadnych informacji o tym, iż jakieś państwa członkowskie chcą wprowadzić kontrole graniczne z powodu koronawirusa.

Koronawirus Covid-19, który wykryto w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc.

ECDC zostało utworzone w 2005 roku. Jest agencją UE, która ma skutecznie chronić obywateli Europy przed chorobami zakaźnymi.

W piątek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów zdrowia państw UE w sprawie koronawirusa.