Prezydent Izraela Reuwen Riwlin wezwał w czwartek na V Światowym Forum Holokaustu, które zgromadziło w Jerozolimie blisko 50 światowych przywódców, by nigdy nie zapomnieć o Zagładzie. Premier Benjamin Netanjahu dziękował aliantom za pomoc w pokonaniu nazizmu.

„Zebraliśmy się tu, w Yad Vashem, aby pamiętać i nigdy nie zapomnieć o Holokauście w imieniu narodu żydowskiego” – powiedział Riwlin, inaugurując forum upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz, przypadającą na 27 stycznia 2020 roku.

Podziękował przybyłym liderom za przyjazd na Forum, za solidarność z narodem żydowskim oraz za zobowiązanie, by pamiętać o Zagładzie. “Musimy stać ramię przy ramieniu, jak mur” – podkreślił Riwlin.

Dodał, że po II wojnie światowej narodziła się era odpowiedzialności, ponieważ – jak wskazał - demokracja nigdy nie jest dana raz na zawsze. “Musimy pamiętać o II wojnie światowej, o Holokauście – wzywał. - Naród żydowski to naród, który pamięta, bo jeśli nie będziemy pamiętać, historia może się powtórzyć".

Riwlin zaznaczył, że „ antysemityzm nie kończy się na Żydach”. Antysemityzm nazwał „złośliwą chorobą”, na którą „żadna demokracja nie jest odporna”.

Ze swej strony premier Izraela Benjamin Netanjahu dziękował przedstawicielom państw alianckich za pokonanie nazizmu w czasie II wojny światowej. “Bez tego poświęcenia nikt nie ocalałby” z Holokaustu – podkreślił.

Podziękowania skierował szczególnie w stronę prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym wcześniej w Jerozolimie uczestniczył w odsłonięciu pomnika upamiętniającego ofiary poległe podczas oblężenia Leningradu.

“Fundamentem państwa Izrael jest to, że nigdy nie będzie kolejnego Holokaustu. To jest mój największy nakaz” – podkreślił Netanjahu.

Szef izraelskiego rządu zaznaczył, że niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz był symbolem bezradności Żydów . “Dzisiaj mamy głos, mamy ziemię i mamy tarczę” – powiedział.

Netanjahu podkreślił, że naród żydowski wyciągnął lekcję z Holokaustu, żeby walczyć z zagrożeniami. Nauczyliśmy się, że państwo Izrael zawsze musi być panem swego losu – dodał.

W swoim przemówieniu Netanjahu wyraził zaniepokojenie, że światowi przywódcy nie zjednoczyli się przeciwko – jak to ujął - „najbardziej antysemickiemu reżimowi na ziemi”, „reżimowi, który otwarcie dąży do stworzenia broni nuklearnej i unicestwienia jedynego państwa żydowskiego”.

Netanjahu podziękował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi i wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi za „przeciwstawienie się tyranom z Teheranu, którzy zagrażają stabilizacji na Bliskim Wschodzie i całym świecie".

Przewodniczący Fundacji Światowego Forum Holokaustu, współorganizującej wraz z Instytutem Yad Vashem obchody w Jerozolimie, Mosze Kantor zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na wzrost w ostatnim okresie antysemityzmu na świecie i w Europie. Jak podkreślił, obecnie „sytuacja europejskich Żydów jest wyjątkowo niepewna”.

„Według badań ponad 80 proc. Żydów twierdzi, że czuje się dziś w Europie niebezpiecznie (…), a ponad 40 proc. stwierdziło, że rozważało opuszczenie kontynentu” - powiedział Kantor, twierdząc, że zjawisko to nie dotyczy Rosji.

Szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu, a także przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów (EJC), sfinansował forum w Jerozolimie i ma powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Z Jerozolimy Karolina Cygonek (PAP)