Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,27 proc. i wyniósł 28.454,48 pkt.

S&P 500 zyskał 0,49 proc. i wyniósł 3.221,23 pkt. Indeks ten ustanowił w piątek historyczny rekord.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,42 proc., do 8.924,96 pkt.

Reklama

"Rynki są blisko historycznych szczytów, więc myślę, że inwestorzy będą niechętnie dokonywać sporych ruchów przed końcem roku" - powiedział Chris Gaffney, prezes ds. rynków światowych w TIAA.

Produkt Krajowy Brutto USA w III kwartale wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu w trzecim wyliczeniu. Rynek oczekiwał wzrostu o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk vs 2,1 proc. we wcześniejszym wyliczeniu.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w grudniu wyniósł 99,2 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 99,2 pkt.

Deflator PCE w USA w listopadzie wyniósł 1,5 proc. rdr, wobec 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej, po rewizji z 1,3 proc. i wobec konsensusu na poziomie 1,4 proc. Wydatki amerykańskich konsumentów w listopadzie poszły w górę o 0,4 proc. mdm po wzroście o 0,3 proc. mdm miesiąc wcześniej.

Chiny dotrzymają obietnicy zakupu ponad 40 miliardów dolarów rocznie amerykańskich produktów rolnych w ramach niedawno uzgodnionej umowy handlowej między krajami w pierwszej fazie - podało w piątek najważniejsze chińskie biuro doradztwa rolniczego.

Według amerykańskiego przedstawiciela ds. handlu Roberta Lighthizera, chińskie zakupy artykułów rolnych z USA wzrosną do 40-50 miliardów dolarów rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat, w ramach umowy mającej na celu rozwiązanie długotrwałej wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował zaś w CNBC, że pierwsza faza umowy handlowej USA-Chiny poddawana jest przeglądowi technicznemu i prawnemu, i zostanie podpisana na początku stycznia 2020 r. (PAP)