Reklama

Specjalny doradca i szef zespołu śledczego ONZ (UNITAD) Karim Asad Ahmad Khan poinformował o krokach mających doprowadzić do ukarania sprawców zbrodni. Mówił o spotkaniach w Iraku z przywódcami plemiennymi, osobami, które „przeżyły piekło na ziemi” i ich rodzinami, a także ludźmi z obozów dla uchodźców.

„Naszym obowiązkiem jest szanować ich poświęcenie, i dotrzymać obietnicy […], że sprawcy ich cierpień zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” - dodał.

Opisując cele misji UNITAD opowiadał m.in. o dochodzeniu w sprawie morderstw sędziów, przywódców religijnych, dziennikarzy, pracowników służby zdrowia oraz niszczeniu dóbr kultury.

Poinformował, że zidentyfikowano 160 sprawców ataków na społeczność Jezydów w Sindżarze oraz przygotowywaniu materiałów dowodowych niezbędnych w procesach sądowych.

Z zadowoleniem ocenił współpracę z władzami i sądami w Iraku. Poinformował, że do zespołu dochodzeniowego formalnie zwróciły się dodatkowe trzy państwa w sprawie potencjalnego wsparcia przy toczących się postępowaniach.

„Zasada partnerstwa pozostaje podstawą naszej pracy. Ale to partnerstwo nie może mieć wyłącznie zasięgu krajowego, musi się łączyć z zaangażowaniem i szerszą więzią między społecznością międzynarodową, a zespołem i tymi, którym chcemy służyć” – dodał Khan.

„Witamy wkład specjalnego doradcy i jego zespołu w wysiłki, zmierzające do zapewnienia odpowiedzialności poprzez gromadzenie i zachowanie dowodów działań, które mogą być zbrodniami, zbrodniami przeciwko ludzkości i ludobójstwem popełnianym przez IS w Iraku” – powiedziała w swym wystąpieniu ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka.

Uznała, że godne pochwały jest budowanie zaufania i zacieśnianie współpracy z rządem Iraku i innych krajów, a także z władzami regionalnymi i społecznościami lokalnymi, w tym ocalałymi. Doceniła bezstronność i niezależność UNITAD. Zauważyła, że skład tej misji, jej różnorodność i fakt, że reprezentowani są w tym zespole Irakijczycy, wzmacnia jego zdolność do gromadzenia dowodów na obszarach zamieszkałych przez różne społeczności dotknięte działaniami IS.

Stała przedstawiciel USA przy ONZ Kelly Craft przypomniała, że Waszyngton przekazał UNITAD 3 mln dolarów, które będą m.in. przeznaczone na odkopanie masowych grobów. Wyraziła zadowolenie z rozszerzenia śledztwa na przestępstwa popełnione przeciwko chrześcijanom, szyitom i sunnickim muzułmanom oraz innym grupom.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Gennadij Kuźmin, mówiąc o poparciu swojego kraju dla stabilności w Iraku i zwalczania tam terroryzmu, stwierdził, że możliwe to jest w oparciu o szeroką międzynarodową współpracę. Dodał, że konieczne jest poszanowanie suwerenności Iraku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)