Ostatnie szczegóły wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa i lokalizacja nowych jednostek amerykańskich wojsk lądowych były tematem rozmowy telefonicznej szefa MON Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony Markiem Esperem.

"Dobra rozmowa telefoniczna z @EsperDoD. Omówiliśmy ostatnie szczegóły wizyty prezydenta D. Trumpa. Ustaliliśmy też lokalizację 6 nowych jednostek US Army, szczegóły już wkrótce. Kolejna okazja do rozmowy już za kilka dni, bo sekretarz obrony będzie towarzyszył @POTUS w Polsce" – napisał w środę Błaszczak na Twitterze.

Prezydent Stanów Zjednoczonych złoży wizytę w Polsce od 31 sierpnia do 2 września. 1 września weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.

Deklaracja podpisana w czerwcu przez prezydentów USA i Polski przewiduje zwiększenie liczby stacjonujących w Polsce żołnierzy co najmniej o 1000, potwierdza też stacjonowanie 4,5 tys. amerykańskich wojskowych w i zapowiada ulokowanie amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji.

W Polsce rotacyjnie stacjonuje amerykańska brygadowa grupa bojowa, USA dowodzą też wielonarodowym batalionem NATO stacjonującym w Orzyszu, w którego skład wchodzą także pododdziały z Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Od lat w Polsce przebywa stały amerykański pododdział naziemny przygotowujący rotacyjne pobyty szkoleniowe lotników z USA.