Na nowym banknocie, obok polskich władców, miałaby znaleźć się wizerunek Marii Konopnickiej. To pomysł jednego z członków RPP. Co na to resort finansów?

Sprawa zaczęła się od wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Eryka Łona dla Polskiej Agencji Prasowej. W rozmowie z PAP sugerował wprowadzenie nowego banknotu.
"Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić jej pamięć i oddać twórczyni słów „Roty” należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Konopnickiej" – postulował Eryk Łon.

Pomysł członka RPP nie przeszedł bez echa. Do Ministerstwa Finansów trafiła interpelacja poselska ws. ewentualnego, nowego banknotu.

„Dosyć zaskakujące wydaje się być uzasadnienie tej propozycji, ponieważ wiąże się ono z tym, że Maria Konopnicka wychowała wraz z mężem ośmioro dzieci. Obecnie na wszystkich banknotach - 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych - widnieją wybrani polscy królowie z okresu I Rzeczypospolitej w porządku chronologicznym w zależności od czasu panowania. Wprowadzenie więc wizerunku Marii Konopnickiej na nominał nowego banknotu byłoby zatem odejściem od powyższej normy” – piszą posłowie Maciej Masłowski, Paweł Skutecki i Paweł Szramka.

Resort finansów poinformował jednak, że nie planuje wprowadzenia do obiegu nowych banknotów. Jak dodaje Piotr Nowak z MF, obecna struktura nominałowa dostosowana jest do potrzeb rynku.

W obiegu gotówkowym funkcjonuje seria banknotów powszechnego obiegu - „Władcy polscy” wprowadzona w 1995 r. W 2014 zostały wprowadzone do obiegu zmodernizowane banknoty o nominale 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł, a zmodernizowany banknot o nominale 200 zł został wprowadzony do obiegu w roku 2016. Ponadto w 2017 r. do obiegu został wprowadzony banknot o nominale 500 zł. Dodatkowo zmodernizowane banknoty o nominale 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł zostały poddane lakierowaniu, wydłużającemu życie banknotów o około 50 proc.

Jak dodaje MF, zmodernizowane banknoty posiadają zabezpieczenia zarówno do weryfikacji autentyczności przez społeczeństwo, jak i przeznaczone do odczytu maszynowego. Dostępne nowe zabezpieczenia oraz rozwiązania technologiczne są monitorowane przez NBP i obecnie nie uzasadniają wprowadzania innych zmian – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Odpowiedź na interpelację poselską nr 32666 ws. propozycji stworzenia banknotu o nominale 800 zł