Jakikolwiek bezumowny brexit byłby tragedią zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla Wielkiej Brytanii - oświadczył we wtorek na konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

"Bezumowny brexit, twardy brexit, byłby tragedią dla wszystkich stron, nie tylko dla Wielkiej Brytanii" - zaznaczył Holender. Timmermans podkreślił, że stanowisko UE w sprawie brexitu jest jasne.

"Zjednoczone Królestwo osiągnęło porozumienie z Unią Europejską o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i Unia Europejska będzie trzymać się tej umowy” - powiedział Timmermans w nawiązaniu do powtarzających się deklaracji przyszłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona dotyczących renegocjacji umowy, która został trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin.

Negocjator brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt poinformował we wtorek na Twitterze, że w środę europarlamentarna Grupa Sterująca ds. Brexitu spotka się z unijnym negocjatorem Michelem Barnierem, "żeby odpowiedzieć na wybór Borisa Johnsona". Po tym spotkaniu ma zostać przedstawione stanowisko w tej sprawie.

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Johnson został ogłoszony we wtorek nowym liderem rządzącej Partii Konserwatywnej, pokonując w wyborach obecnego szefa dyplomacji Jeremy'ego Hunta. W środę polityk obejmie także urząd premiera w miejsce ustępującej Theresy May.