Francja i Niemcy zawnioskowały na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych by po wakacjach zorganizowano kolejne wysłuchanie dotyczące praworządności w Polsce. Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreśla, że Warszawa jest gotowa dostarczyć informacji, ale nie widzi potrzeby kolejnego wysłuchania.

Unijni ministrowie ds. europejskich przez około pół godziny zajmowali się Polską na czwartkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli. Nie było to wysłuchanie, ale punkt informacyjny. W dyskusji poza wiceszefem KE Fransem Timmermansem i wiceministrem Szymańskim stanowisko zajęły jeszcze Francja i Niemcy (wspólnie), Szwecja i Belgia.

Według źródeł PAP ministrowie wskazywali na wagę praworządności oraz na nierozwiązane problemy w tej sprawie w Polsce. Szymański mówił dziennikarzom po posiedzeniu, że zgadza się, iż praworządność w UE jest ważna i Polska jest gotowa do rozmowy na ten temat. Dodał przy tym, że związku z tym, iż spornymi kwestiami zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości UE, nie widzi potrzeby prowadzenia dyskusji na poziomie politycznym.