Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie rozwiązań prawnych, które uniemożliwią adopcję dzieci przez pary homoseksualne - pisze poniedziałkowy "Nasz Dziennik".

"W mojej ocenie należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego" - stwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Romanowski podkreślił, że mimo, że jest to "ewidentnie sprzeczne z zasadami polskiego porządku prawnego", sądy administracyjne zezwoliły ostatnio na taki wpis. "Jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna" - powiedział dr Romanowski.

W wywiadzie, którego udzielił "Naszemu Dziennikowi" zaznaczył jednocześnie, że to nie oznacza "krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej" i dodał, że "powinno się wprowadzić regulacje, które umożliwią wydanie im dowodu osobistego, jeżeli biologiczny rodzic jest Polakiem".