W wyborach parlamentarnych, które odbędą się w październiku lub listopadzie, musimy odnieść zwycięstwo, które pozwoli podtrzymać dobry czas Polaków, dobry czas Polski; zwyciężymy "czynem i myślą, myślą i czynem" - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na zakończenie konwencji programowej PiS "Myśląc: Polska", Kaczyński pytał Polaków, jaka forma uprawiania polityki jest lepsza. "Czy ta, którą my stosujemy - dyskutując, przygotowując programy, następnie je realizując, czy ta, która opiera się na emocjach, głównie negatywnych emocjach?" - pytał prezes PiS.

"Jestem osobiście głęboko przeświadczony i sądzę, że to jest przeświadczenie także państwa, że ten pierwszy model jest nieporównanie lepszy dla Polski" - dodał.

Zwracał się również do opozycji o to, żeby "przemyślała", który model uprawiania polityki jest lepszy.

"Będziemy szli tą drogą, będziemy prowadzili politykę merytoryczną, przemyślaną, opartą o wiedzę, która będzie jednocześnie budowała to, o czym tutaj mówiłem, tzn. wiarygodność, bo bez wiarygodności nie ma demokracji - jeżeli formacje polityczne, które biorą udział w wyborach, wprowadzają społeczeństwo w błąd, zapowiadają coś, czego nie zrobią, nie potrafią zrobić, a bardzo często po prostu nie chcą zrobić, z góry, zakładają, że nie zrobią, to wtedy cały mechanizm demokratyczny jest jedną wielką manipulacją" - powiedział Kaczyński.

"PiS jest formacją demokratyczną i demokratyczna jest nasza koalicja" - oświadczył prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego, kiedyś ten fakt zostanie zauważony przez historyków i uznany za wielki dorobek i wielką pozytywną zmianę w polskiej polityce i życiu publicznym.

Prezes PiS podkreślił, że jego ugrupowanie musi iść obraną drogą, ponieważ - jak ocenił - "innej, dobrej (drogi) dla naszej ojczyzny nie ma". "Musimy w ten sposób uprawiać politykę, musimy budować wiarygodność, budować zaufanie i musimy w ten sposób przekonywać społeczeństwo do tego, co czynimy, do tej wielkiej dobrej zmiany" - mówił Kaczyński. "W ten sposób także musimy podtrzymywać ten dobry czas Polaków, dobry czas Polski" - dodał.

"W październiku, a być może w listopadzie - to decyzja pana prezydenta - odbędą się wybory parlamentarne. Musimy w tych wyborach odnieść zwycięstwo, które pozwoli ten czas podtrzymać. Zwyciężymy czynem i myślą, myślą i czynem" - oświadczył prezes PiS.

Prezes PiS poinformował, że w weekendowej konwencji PiS uczestniczyło 10 tys. osób, a ponad 400 osób uczestniczyło w panelach. To - zdaniem Kaczyńskiego - wielkie osiągnięcie. "Byłoby dobrze, żebyśmy o tyle zwiększyli nasz wynik wyborczy w tych najbliższych wyborach parlamentarnych, o ile - w sensie procentowym - zwiększyliśmy udział panelistów i uczestników tej konferencji" - dodał.

Po zakończeniu przemówienia, Kaczyński otrzymał od górników w prezencie ratowniczy czekan górniczy.

Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska" rozpoczęła się w piątek, a jej efektem - jak zapowiadali politycy PiS - miało być przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi. W trakcie konwencji odbyło się kilkanaście sesji plenarnych z udziałem szefów poszczególnych resortów oraz kilkadziesiąt paneli eksperckich. (PAP)