DGP dotarł do propozycji wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. PiS finalizuje ich układanie. Jak wynika z informacji DGP będzie kilka zaskoczeń.

Na pewno nie jest nim miejsce Jarosława Kaczyńskiego, który wystartuje z Warszawy. Natomiast premier Mateusz Morawiecki miałby wystartować z okręgu katowickiego, jak pisaliśmy wcześniej w DGP, choć pod uwagę brany był także Wrocław i świętokrzyskie.

W tym ostatnim województwie jedynką PiS ma być tak jak cztery lata temu Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. Drugi koalicjant PiS, Jarosław Gowin, ma wystartować z Krakowa. Ale Gowin ma startować z ostatniego miejsca na liście, bo jedynką ma być tam Małgorzata Wassermann.

Wicepremier Piotr Gliński ma ponownie prowadzić listę PiS w Łodzi. Natomiast zaskoczeniem jest już lista kolejnego wicepremiera Jacka Sasina, który poprzednio startował w warszawskim obwarzanku, a tym razem ma poprowadzić listę PiS na Lubelszczyźnie. Sasin ma być jedynką w okręgu nr 7 w Chełmie, natomiast numer jeden na Lubelszczyźnie ma być Sylwester Tułajew. Stąd odeszły do Europarlamentu dwie znane posłanki: Elżbieta Kruk i Beata Mazurek.

Jeśli chodzi o innych członków rządu to dwójka ministrów związanych z Jarosławem Gowinem podzieli między siebie Poznań - tu jedynką ma być Jadwiga Emilewicz - oraz Płock - tu jedynką ma być Łukasz Szumowski.

Nie ma zaskoczenia jeśli chodzi o miejsce szefa MEN. Dariusz Piontkowski to jedynka na Podlasiu. Podobnie jest z Markiem Suskim startującym ponownie z Radomia. Z kolei szefowa resortu Rodziny i Pracy, Bożena Borys Szopa, ustąpiła miejsca Morawieckiemu w Katowicach, sama ma prowadzić gliwicką listę PiS.

Michał Dworczyk szef kancelarii premiera startuje na Dolnym Śląsku, podobnie jak szefowa MSWIA Elżbieta Witek.

Antoni Macierewicz ponownie ma startować z Piotrkowa. Na Pomorzu listy PIS mają prowadzić: w Gdańsku Jarosław Sellin, a w Gdyni Marcin Horała. W Lubuskiem jedynką ma być Marek Ast. Wyborczy okręg ma zmienić Joanna Lichocka, która w 2015 roku startowała z Wielkopolski a teraz ma być jedynką w Sieradzu. W Kaliszu jedynką ma być Jan Dziedziczak.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ma prowadzić listę PIS w Krośnie, a sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Rzeszowie. W Nowym Targu jedynką PiS ma być Arkadiusz Mularczyk.
Jak wynika z naszych informacji to propozycje, które mogą się jeszcze zmienić, ale nie należy spodziewać się rewolucji. Tym bardziej, że jak donosi portal 300polityka.pl jutro Jarosław Kaczyński ma pokazać skład list wyborczych.