Szefowa współrządzącej w Niemczech CDU Annegret Kramp-Karrenbauer wykluczyła w sobotę zniesienie sankcji nałożonych na Rosję bez zmiany postawy rosyjskiego rządu wobec Krymu i wschodniej Ukrainy.

Przewodnicząca niemieckich chadeków powiedziała gazecie "Bild am Sonntag", że sankcje były reakcją na naruszenie przez rząd Rosji prawa międzynarodowego na Krymie oraz wschodniej Ukrainie. "Nie ma miejsca na zmianę we współpracy gospodarczej, dopóki nie zmieni się tam zachowanie Rosji" - podkreśliła.

Do zniesienia sankcji wzywał wcześniej jej partyjny kolega, premier Saksonii Michael Kretschmer. "Musimy znieść sankcje. Mam wielką nadzieję, że obie strony zbliżą się do siebie. Sankcje są dużym problemem dla saksońskiej i wschodnioniemieckiej gospodarki" - powiedział chadecki polityk przed wylotem na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Od marca 2014 roku Unia Europejska sukcesywnie wprowadza sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne wobec osób i instytucji z Rosji, które przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy i jej destabilizacji. W związku z tym udział niemieckich polityków i przedstawicieli biznesu w konferencji w Petersburgu budził kontrowersje.

Krytycznie do spotkania Kretschmera z Putinem odniósł się m.in. niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth z SPD, podkreślając, że sankcje wobec Rosji mają charakter międzynarodowy. "Potrzebujemy przede wszystkim końca aneksji Krymu oraz pokoju w Donbasie" - napisał na Twitterze. (PAP)