Jan Nowak - nowy prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych złożył w czwartek w Sejmie ślubowanie, formalnie rozpoczynając swoją kadencję.

Wcześniej zgodę na powołanie Jana Nowaka na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wyraził Senat.

Nowak karierę zawodową rozpoczął w 1976 roku w Ośrodku Badawczo Rozwojowym "PREDOM". Następnie pracował w Centralnym Ośrodku Badawczym Normalizacji, w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz w Spółce ELEWARR, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu.

Od 2002 roku, czyli od pięciu kadencji, jest radnym Dzielnicy Warszawa Wola m.st. Warszawy. Jako przedstawiciel wojewody wspiera pracę Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, gdzie pełni funkcję członka rady społecznej.

Od stycznia 2008 roku pełnił funkcję dyrektora Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 25 maja 2018 r. został dyrektorem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W 2008 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, a w 2017 roku został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego przyznaną przez szefa MSWiA.

Jan Nowak urodził się 20 października 1951 r. w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej oraz podyplomowych studiów EMBA w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

Kadencja dotychczasowej prezes Urzędu Edyty Bielak–Jomaa upłynęła 22 kwietnia. 22 kwietnia 2015 r.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk