W Operze na Zamku w Szczecinie obecny jest też przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty oraz jeden z liderów Partii Zieloni Marek Kossakowski.

Zaplanowano m.in. przedstawienie kandydatów Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim. Liderem listy okręgu 13 jest wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki (SLD). Z drugiego miejsca startuje poseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz. Na kolejnych miejscach są m.in. marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak (PO), były wiceprezydent Warszawy Witold Pahl i wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa (PSL).

Według zapowiedzi szefa sztabu KE Marcina Kierwińskiego z PO, w trakcie kampanii do eurowyborów politycy koalicyjnych ugrupowań, oprócz nowych wątków programowych, kontynuować będą dyskusję o zmianach w służbie zdrowia.

W sobotę Grzegorz Schetyna podczas konwencji regionalnej w Płocku (Mazowieckie) zapowiedział trzy programy za dodatkowe 100 mld zł środków unijnych. Chodzi o europejską ochronę zdrowia, europejskie płace i narodowy program rozwoju wsi. Schetyna zaznaczył, że mieszkańcy wsi muszą być traktowani tak samo, jak mieszkańcy miast w zakresie m.in. dostępu do opieki medycznej, przedszkoli czy "sprawiedliwego startu".

Szef PO odniósł się także do bezpieczeństwa dzieci i ścigania pedofilii. Jak stwierdził, "bezpieczeństwo jest dla wszystkich bez wyjątku". Podkreślił, że walka z pedofilią nie jest walką z Kościołem, "ale w obronie dzieci nie cofniemy się przed nikim".

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka