PSL zapowiedziało w piątek złożenie projektu ustawy, która przewiduje podwyższenie płac w sferze budżetowej o 12 proc. Zdaniem prezesa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza obecne zarobki w tej sferze są "skandalicznie niskie". Według wyliczeń ludowców, ich propozycja będzie kosztowała ok. 8 mld zł.

"Dzisiaj ostatni element Pakietu Społecznego Ludowców, w którym odnosimy się do pracowników sfery budżetowej - inspekcji, pracowników socjalnych, do różnego rodzaju grup zawodowych pracujących na rzecz państwa i obywateli, którzy zarabiają skandalicznie nisko" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

Jak poinformował, Stronnictwo złoży projekt ustawy podnoszący płace w sferze budżetowej o 12 proc. Ocenił, że obecnie zarobki w wielu miejscach są "skandalicznie niskie" i dlatego "nie ma chętnych do pracy". Jako przykład podał, Izbę Weterynaryjną.

"Trzeba podnieść w sferze budżetowej wynagrodzenia, żeby jakość obsługi obywateli była lepsza, żeby bezpieczeństwo społeczne było wyższe" - podkreślił prezes PSL.

Według wyliczeń ludowców, koszt proponowanych rozwiązań to ok. 8 mld zł.

Kosiniak-Kamysz pytał również, czy politycy ugrupowania rządzącego zagłosują za projektami społecznymi PSL i "czy są w stanie prowadzić dialog". "Rząd może oferować dzisiaj swoje pakiety społeczne, my możemy przestawić swój, ale to musi być w dialogu. Mam nadzieję, że rząd podejmie realny dialog z nami" - powiedział szef Stronnictwa.

"Rząd nie może przechodzić obojętnie obok problemów, bo jest od tego, żeby je rozwiązywać. A z tego zadanie się dzisiaj nie wywiązuje, dlatego opozycja konstruktywna, a taką jest PSL, podpowiada i pokazuje, jak można to zrobić" - podkreślił polityk.

Zapowiedział, że projekt ustawy, który "obejmie cały pakiet rozwiązań" społecznych PSL, zostanie złożona w Sejmie w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w poniedziałek. "Zachęcamy do poparcia, bo to są kwestie najbardziej dzisiaj emocjonujące różne grupy społeczne, różne środowiska i potrzebne jest wsparcie dla tych grup" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Wśród przedstawionych wcześniej propozycji PSL - w ramach Pakietu Społecznego Ludowców - znalazły się projekty ustaw dotyczące: zwiększenia wynagrodzenia dla nauczycieli o 1000 zł, dofinansowania samorządów, wprowadzenie dodatku na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych. (PAP)

autor: Anna Tustanowska