"@jguaido jest właściwą osobą do poprowadzenia Wenezueli naprzód. Jeśli w ciągu 8 dni nie zostaną ogłoszone nowe i uczciwe wybory, Zjednoczone Królestwo uzna go za tymczasowego prezydenta, aby poprowadził proces polityczny w stronę demokracji" - napisał Hunt na Twitterze.

Wcześniej w sobotę podobne deklaracje, dające dotychczasowym władzom Wenezueli osiem dni na rozpisanie wyborów, złożyły rządy Francji, Hiszpanii i Niemiec.

Juan Guaido, przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Wenezueli, ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem kraju, deklarując tym samym, że rządy dotychczas sprawującego władzę Nicolasa Maduro za nielegalne. Tymczasowe objęcie urzędu przez Guaido uznały od razu Stany Zjednoczone, Kanada oraz kilkanaście innych państw, w większości z Ameryki Łacińskiej. Na początku stycznia Maduro został zaprzysiężony na drugą kadencję, ale zdecydowana większość państw nie uznała jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich z maja 2018 r., gdyż zostały one przeprowadzone z naruszeniem wszelkich standardów demokratycznych.(PAP)