Największe korporacje międzynarodowe unikają uczciwego płacenia podatków; to niezgodne z poczuciem sprawiedliwości społecznej - mówił w czwartek dziennikarzom w Davos premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej dla polskich mediów podczas Światowego Forum Ekonomicznego premier podkreślił, że jednym z podstawowych tematów w Davos było m.in. pogodzenie zapewnienia solidarności społecznej, realizacji aspiracji obywateli ze zmniejszaniem długu publicznego.

Morawiecki zaznaczył, że poruszał także w swoich rozmowach kwestię sprawiedliwego systemu podatkowego. "To jest to, o czym ja dziesiątki razy mówiłem na forach międzynarodowych od Londynu po Nowy Jork i oczywiście w Polsce, a mianowicie raje podatkowe i unikanie podatków jako coś absolutnie nagannego" - mówił szef rządu.

"To jest ten tzw. słoń w pokoju, tzn. wszyscy dyskutują o lepszym systemie, o wydatkach, które są potrzebne na cele społeczne, a tutaj największe korporacje międzynarodowe i najbogatsi ludzie unikają uczciwego płacenia podatków. To się odbywa zazwyczaj w sposób zgodny z prawem, ale niezgodny z poczuciem sprawiedliwości społecznej" - dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki ocenił, że coraz więcej osób na świecie podnosi kwestię sprawiedliwego systemu podatkowego, w tym opodatkowania największych korporacji.