Na początku roku do mundurowych roku zaczęły wpływać liczne informacje od gliwiczan o próbach oszustwa metodami na wnuczka i na policjanta. Osiem z nich dało się nabrać – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik gliwickiej komendy podinsp. Marek Słomski.

Gliwiccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, przy współpracy z kryminalnymi z komendy wojewódzkiej, wytypowali, namierzyli i zatrzymali sprawcę. Okazał się nim 72-letni gliwiczanin.

"Policjanci byli zaskoczeni wiekiem zatrzymanego, ale – jak widać – podobnym procederem zajmują się osoby w różnym wieku. Dotychczas najstarsza osoba zatrzymana w naszym mieście za podobne przestępstwa miała 58 lat" – powiedział podinsp. Słomski.

Policjanci opisują, że zatrzymanie było dla fałszywego wnuczka całkowitym zaskoczeniem. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a mundurowi odzyskali część łupu. Na wniosek policjantów i prokuratorów, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, sąd aresztował podejrzanego. Może mu grozić do 8 lat więzienia. Śledczy uważają sprawę za rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

"Niestety, przypadek ten pokazuje, że jest wiele osób, do których nie docierają apele i przestrogi z kampanii społecznych prowadzonych przez policję za pośrednictwem wszystkich możliwych mediów. Pamiętajmy, szczególnie przy okazji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka: oszuści potrafią wprowadzić w błąd, grając na emocjach seniorów, chęci pomocy rodzinie, a wszystko zawsze dzieje się pod presją czasu. To na młodym pokoleniu ciąży obowiązek przygotowania swoich dziadków, rodziców, sąsiadów czy znajomych na zagrożenia" – zaapelował podinsp. Słomski. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka