Zaapelował też o udział w spotkaniu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie o godz. 18. w celu upamiętnienia Pawła Adamowicza organizowanego z inicjatywy prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent zaprosił na godz. 16 w poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego szefów partii politycznych, aby omówić inicjatywę zorganizowania we wtorek w Gdańsku wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści w związku z niedzielnym atakiem na prezydenta Pawła Adamowicza. Jak dowiedziała się PAP, ze względu na prośbę rodziny Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii, spotkaniu tym nie pojawią się przedstawiciele PO.

Wcześniej Petru zapowiedział, że będzie obecny na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, ostatecznie jednak odwołał swój udział w tym spotkaniu. "Ze względu na prośbę rodziny Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii, także nie wezmę udziału w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. Poinformowałem Ministra (Krzysztofa) Szczerskiego o swojej nieobecności. Teraz jest czas żałoby i zadumy, a nie spotkań politycznych. O 18:00 spotkajmy się wszyscy na warszawskim Placu Defilad i godnie upamiętnijmy Prezydenta Adamowicza" - napisał na Twitterze polityk.

Z inicjatywą spotkania pod Pałacem Kultury wyszedł w poniedziałek po południu Rafał Trzaskowski. Na jego wezwanie pozytywnie odpowiedziały warszawskie struktury PiS.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W nocy po pięciogodzinnej operacji poinformowano, że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie. W poniedziałek po południu prezydent Adamowicz zmarł. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski