Nowy prezydent Meksyku Andres Manual Lopez Obrador powiedział w środę, nazajutrz po orędziu, jakie do Amerykanów wygłosił Donald Trump, że forsowany przez prezydenta USA projekt budowy muru na granicy z Meksykiem to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych.

Lopez Obrador, który objął urząd w grudniu, poproszony na konferencji prasowej o skomentowanie orędzia, w którym Trump próbował przekonać Amerykanów do zbudowania muru, odparł jedynie, że jest to element amerykańskiej "polityki wyborczej".

We wtorek, w porze największej oglądalności telewizyjnej, Trump straszył Amerykanów przestępczością, której przyczyną jest napływ ludzi przez południową granicę.

"Wszyscy Amerykanie cierpią z powodu nielegalnej migracji. Uchodźcy dopuszczają się morderstw na naszych obywatelach. Zginie jeszcze więcej Amerykanów, jeśli nie zaczniemy działać. Ile jeszcze amerykańskiej krwi musi przelać się, zanim Kongres zrobi to, co powinien zrobić?" - powiedział.

Spór administracji Trumpa z Demokratami o mur graniczny doprowadził do częściowego zawieszenia rządu federalnego. Shutdown rozpoczął się 22 grudnia zeszłego roku, gdy Senat nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, ponieważ Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru. Wcześniej ustawa przewidująca fundusze na mur została uchwalona w Izbie Reprezentantów głosami Republikanów, którzy mieli w niej przewagę.

Negocjacje przedstawicieli Białego Domu oraz Kongresu w sprawie zakończenia zawieszenia działalności rządu do tej pory nie przyniosły rezultatu. W piątek Trump ostrzegał, że może je utrzymać "przez miesiące, a nawet lata".