Służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, zaszczytem i honorem, ale musi być też godnie wynagradzana; chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w roku 2019 podwyżki, które zostały zapewnione w budżecie MON są największymi od lat - mówił w sobotę w Poznaniu szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON wziął w sobotę udział w uroczystości stulecia zdobycia lotniska w podpoznańskiej Ławicy - powstańcy wielkopolscy zdobyli je 6 stycznia 1919 r. Na lotnisku i w hali sterowcowej na Winiarach powstańcy zdobyli liczne samoloty, silniki i części zamienne – największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.

Podczas swojego wystąpienia podczas sobotnich uroczystości szef MON zwracał uwagę, że to właśnie w konsekwencji tego heroicznego czynu "Wojsko Polskie zdobyło niezbędny sprzęt, który później stanowił podstawy do zbudowania sił powietrznych RP".

Jak dodał, dziś, po 100 latach od tego zwycięstwa został wręczony sztandar mobilnej jednostce dowodzenia operacjami powietrznymi, czyli - jak mówił - żołnierzom na co dzień stacjonującym w Wielkopolsce. "Żołnierzom, pilotom, którzy dziedziczą tradycję, właśnie również tych powstańców wielkopolskich, którzy 100 lat temu walczyli o wolną Polskę. Walczyli z sukcesem o wolną Polskę" - mówił Błaszczak.

Minister zaznaczył też podczas wystąpienia, że "służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem, jest zaszczytem, jest honorem". "Ale służba w Wojsku Polskim musi być też godnie wynagradzana. Chciałbym zapewnić żołnierzy Wojska Polskiego, że w roku 2019 podwyżki, które zostały zapewnione w budżecie MON są największymi podwyżkami od lat" - podkreślił Błaszczak. Zwracał jednocześnie uwagę, że takich podwyżek w latach 2010-2015 w ogóle nie było.