Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że trwające zawieszenie działalności rządu (government shutdown) jest efektem politycznej strategii Demokratów, którzy chcą w ten sposób osłabić jego szanse na reelekcję w 2020 roku.

"Shutdown ma miejsce tylko z powodu wyborów prezydenckich 2020. Demokraci wiedzą, że z racji wszystkich osiągnięć Trumpa nie mogą wygrać, więc stawiają wszystko na dramatycznie potrzebny Mur i bezpieczeństwo granicy - oraz na nękanie prezydenta. Dla nich to czysto polityczne" - napisał Trump na Twitterze.

Trwające od 22 grudnia częściowe zawieszenie działalności rządu jest efektem nieprzyjęcia przez Kongres budżetu federalnego. Głównym przedmiotem sporu są pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem, co było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent domaga się na ten cel dodatkowych 5 miliardów dolarów.

W środę odbyło się spotkanie prezydenta z przywódcami obu partii w Kongresie w celu przełamania impasu, ale nie przyniosło ono efektów. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Trump ostrzegał, że zawieszenie działalności rządu może potrwać długo. W czwartek z kolei Demokratka Nancy Pelosi, która ma zostać wybrana na przewodniczącą Izby Reprezentantów, oświadczyła, że nie ma argumentów mogących ją przekonać do zmiany stanowiska w sprawie muru.