W komunikacie ministerstwa podano, że "na ulicach Telawi i autostradach prowadzących do tego miasta" wprowadzono tymczasowe ograniczenie ruchu samochodów. MSW zapewniło, że ceremonia zaprzysiężenia nowej prezydent odbędzie się, pomimo szykowania akcji protestacyjnych przez opozycję.

Resort dodał, że policjanci patrolują okolice miejsc planowanych akcji protestacyjnych i "podejmowane są środki, aby zapobiec prowokacjom".

O zamiarze przeprowadzenia w Telawi i innych miastach akcji protestacyjnych poinformowali w niedzielę liderzy opozycyjnego centroprawicowego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN), którego kandydat Grigol Waszadze przegrał z Zurabiszwili walkę o najwyższy urząd w państwie.

Członkowie i zwolennicy Ruchu przyjechali kilkudziesięcioma samochodami ze stolicy Gruzji Tbilisi do Telawi. Jednak partia obiecała, że "akcja protestacyjna w dniu 16 grudnia będzie przebiegała spokojnie, jej uczestnicy nie zamierzają wykraczać poza ramy konstytucyjne i zakłócać inauguracji" nowej prezydent.

W II turze wyborów prezydenckich z 28 listopada zwyciężyła kandydatka niezależna, wspierana przez Gruzińskie Marzenie Salome Zurabiszwili, zdobywając około 59,5 proc. głosów, a Grigol Waszadze z ZRN, założonego przez byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, uzyskał około 40,5 proc. głosów. (PAP)