Podatek handlowy jeszcze poczeka, emerytury i renty wzrosną a samorządowcy zyskają większą swobodę gospodarowania własnym budżetem. Oto najważniejsze decyzje parlamentarzystów podjęte podczas trzydniowego posiedzenia izby.

Konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, Schetyna kandydatem na premiera

Taki był plan Platformy Obywatelskiej, która wniosła do Sejmu wniosek wyrażenie Radzie Ministrów wotum nieufności. Kandydatem na nowego premiera miałby być lider partii Grzegorz Schetyna. Zgodnie z konstytucją, posłowie mogą wyrazić Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby członków izby tj. co najmniej 231. Tymczasem piątkowe obrady zakończyło głosowanie, w którym za wnioskiem Platformy zagłosowało 163 posłów, przeciw było 223.

Budżet na 2019 rok (prawie) gotowy

Reklama

Parlamentarzyści zakończyli drugie czytanie projektu budżetu na 2019 r. Złożonymi poprawkami zajmie się komisja finansów publicznych, zaś dalsze procedowanie projektu w Sejmie zaplanowano na styczeń. Tylko klub PiS wniósł do aktu 22 poprawki. Dotyczą one m.in. wzmocnienia finansów Krajowej Rady Sądownictwa i uszczuplenie portfela Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o przesunięcie ok. 500 tys. zł z budżetu. Niewykluczone jest też zwiększenie subwencji oświatowej, o co wnioskowała Krystyna Szumilas z opozycyjnej PO-KO. Posłanka proponowała zwiększenie subwencji o dodatkowe 2 mld złotych i wprowadzenie podwyżki minimum 10 proc. dla nauczycieli w roku 2019. W projekcie resort finansów zawar optymistyczne dane: 1,7 proc. PKB deficytu i 28,5 mld zł wpływów. Ustawodawca założył, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6 proc., a konsumpcja prywatna będzie wyższa o 5,9 proc.

Reklama

Wyższe emerytury od 1 marca 2019

Od nowego roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe będą wynosiły 1100 zł. To założenia uchwalonej przez Sejm nowelizacji projektu o waloryzacji świadczeń. Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach -jak zaznaczają autorzy projektu – zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto. Taka podwyżka będzie kosztować 8,4 mld złotych.

Samorządy będą mogły się zadłużać

Rządowa reforma finansów publicznych daje samorządom większą swobodę w zakresie gospodarowania budżetem. Władze lokalne będą mogły zadłużać się na korzystniejszych warunkach. Zaproponowane rozwiązania umożliwią m.in. wcześniejszą spłatę długu w sytuacji posiadania własnych środków finansowych oraz spłatę istniejącego zadłużenia nowym długiem o niższych kosztach obsługi. Posłowie skierowali projekt Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Senat zdecydował. Podatek handlowy poczeka

Senat poparł nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku handlowego. Przedłuża ona zawieszenie tego podatku na kolejny rok - do końca 2019 roku. Zawieszenie podatku wprowadzone ustawą jeszcze z 2016 roku to efekt interwencji Komisji Europejskiej. Ta podważyła konstrukcje nowej daniny sugerując, że jej wprowadzenie mogłoby podprowadzić do faworyzowania mniejszych sklepów, co mogło być uznane za pomoc publiczną. Spór o podatek handlowy ma teraz rozstrzygnąć TSUE. Do tego czasu parlamentarzyści zaproponowali zawieszenie stosowania nowych przepisów do końca przyszłego roku. Poprzednia analogiczna ustawa zawieszała obowiązywanie podatku handlowego do końca 2018 roku.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzała dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł.

Sprawdź, co działo się na poprzednich posiedzeniach Sejmu>>>